Ślub oraz przyjęcie weselne to wydarzenia społeczno-kulturowe, które posiadają swoją bardzo starą i określoną tradycję. Jest to pewnego rodzaju rytuał, który dotychczas był ściśle regulowany prawem państwowym i kościelnym, a także obyczajami społecznymi. Współczesne realia umożliwiają wyjście poza sztampowy schemat i w zamian proponują wiele sposobów na bardziej awangardową organizację swojego wymarzonego ślubu i wesela. Jednym z takich pomysłów jest urządzenie przyjęcia tematycznego.

Zmiana tradycji czy może jej brak?

Organizacja weselnego przyjęcia tematycznego może się spotkać z różnym odbiorem. Jedni mogą mocno krytykować, że jest to wbrew zwyczajom i przyjętej tradycji, a drudzy będą zachwyceni przełamaniem rutyny. Z pewnością dzisiejszy sposób życia, który jest bardziej globalny niż lokalny, a jednocześnie stawia indywidualne potrzeby na pierwszy miejscu, pozwala na skorzystanie z wielu nowych inspiracji, które nie były dotąd znane i nie stanowią żadnej, rodzinnej tradycji.

Nie można zaprzeczyć, że obecnie to Internet w dużej mierze decyduje o zachodzących zmianach społecznych oraz obyczajowych, a szczególnie wzajemna wymiana myśli i pomysłów na popularnych portalach społecznościowych.

Influencerzy oraz blogerzy mają w tym swój ogromny udział, co może być niezrozumiałe, a nawet źle odebrane przez poprzednie pokolenie. Dlatego zanim się zdecyduje na organizację wesela tematycznego, warto sobie odpowiedzieć na pytanie, dla kogo chce się urządzić taką formę przyjęcia? Czy ma być to dzień urządzony zgodnie z preferencjami tylko młodej pary, czy też uwzględniając tradycję, zwyczaje całej rodziny? Jeżeli zależy na złamaniu schematu oraz indywidualnym podejściu do całego zagadnienia, ślub tematyczny będzie doskonałym pomysłem.

Światowy trend

Odpowiadając na potrzeby współczesnych, młodych ludzi można dokonać ceremonii zaślubin poza Urzędem Stanu Cywilnego, a nawet murami kościoła. Przepisy prawne uległy znacznemu uelastycznieniu, także można sobie powiedzieć sakramentalne „tak” w górach, na plaży, czy w pięknym ogrodzie.

Nie bez znaczenia pozostaje wpływ zachodniej kinematografii, gdzie często przedstawia się śluby plenerowe, które są oryginalnie zaaranżowane. Jeśli planuje się zaprosić gości, którzy podzielają zainteresowania i poglądy młodej pary, taka forma wesela z pewnością spotka się ze zrozumieniem, a może nawet i zazdrością. Organizacja takiej formy przyjęcia weselnego staje się coraz bardziej popularna i nawet, można by rzec, tradycyjne miejsca jak hotele czy pensjonaty potrafią dostosować się do potrzeb i oczekiwań nowożeńców.

Zarezerwuj salę w hotelu Jasek Premium!

Tematyczne wesele w hotelu?

Ze względu na uwarunkowania klimatyczne, wykonanie polskiego, plenerowego przyjęcia weselnego może być zdecydowanie trudniejsze, niż to wygląda w ulubionych filmach. Pory roku są coraz bardziej kapryśne, dlatego jeśli się nie chce organizować wesela gdzieś na egzotycznej wyspie czy w gorącym, południowoeuropejskim kraju, najbezpieczniej jest wybrać sprawdzony hotel.

Wbrew pozorom wcale nie musi to oznaczać, że aranżacja jak i cała forma obsługi będzie nudna albo wręcz popsuje przyjętą koncepcję. Warto szukać miejsc, które ochoczo podejmują się tematycznych imprez, poosiadają ku temu możliwości, odpowiednie sprzęty i co najważniejsze, będą podzielać spójną wizję młodej pary odnośnie wymarzonego wesela.

Wybór hotelu jest o tyle dobrym pomysłem, że ma się zapewnioną na miejscu kompleksową obsługę, w zakresie snu i odpoczynku, jedzenia i muzyki. Jeżeli jednak decyduje się na bardziej awangardowe miejsca jak plaża i statek albo góry i pensjonaty typowo górskie, trzeba do tego odpowiednio przygotować zaproszonych gości oraz zapewnić zakwaterowanie i wyżywienie, korzystając z różnych, innych źródeł i dodatkowych usług.

Czy warto organizować wesele tematyczne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest zbyt prosta, ponieważ bardzo wiele zależy od samej pary młodej oraz zaproszonych gości. Jeżeli ślub ma charakter wielokulturowy, realizacja typowo polskiego wesela może być źle odebrana albo nawet niezrozumiana przez drugą część rodziny, która reprezentuje inne zwyczaje kulturowe i społeczne.

Z kolei, jeśli większość gości to przedstawiciele młodego pokolenia, pracujący w dużych firmach, korporacjach międzynarodowych, z pewnością odnajdą się w tego typu innowacyjnej formie ślubu i wesela, a może nawet i docenią, że nie muszą ubierać typowo eleganckiej sukienki czy garnituru.

Dużym powodzeniem cieszą się śluby orientalne, hawajskie, nawiązujące do minionych epok historycznych, czyli w stylu retro, przypominające lata międzywojenne, a nawet wierne tematyce ulubionej literatury czy filmu z gatunku sci-fi i fantasy, przykładowo typu Star Wars. Możliwości jest naprawdę wiele, a z czasem może się okazać, że nawet zwolennicy tradycyjnego podejścia do ślubu zmienią swoje zdanie, biorąc udział w ciekawie zaaranżowanym i poprowadzonym tematycznym weselu.

Wbrew pozorom, nie jest to trudne ani niemożliwe zadanie. Warto odważnie podążać za głosem serca, a z pewnością znajdzie się godnych zaufania realizatorów swojego pomysłu.