Zawarcie małżeństwa to wielkie wydarzenie w życiu pary, ale też rodziny i najbliższych. Zwykle wszystkim zależy, aby ślub był idealny. Ślub plenerowy to sposób na oryginalną uroczystość, którą można zorganizować poza urzędem stanu cywilnego. Jak wziąć ślub w plenerze?

Śluby w plenerze w Polsce

Zawarcie związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego to sposób znany od dawna. Chęć zorganizowania uroczystości niczym z komedii romantycznych spowodowała jednak, że ślub w plenerze stał się marzeniem wielu współczesnych osób. Historia udzielania ślubów cywilnych w plenerze jest w Polsce jednak dosyć krótka. Takie rozwiązanie umożliwiła dopiero ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego.  Dzięki temu pary od 2015 r. mogą wziąć ślub cywilny w plenerze, czyli poza urzędem stanu cywilnego. Wymagane jest jednak, aby miejsce nie było przypadkowe. Przede wszystkim musi zapewniać bezpieczeństwo uczestnikom uroczystości.

Jakie zalety ma organizacja ślubu w plenerze?

 • ciekawe doświadczenie,
 • magiczny nastrój,
 • filmowa sceneria,
 • piękne wspomnienia,
 • możliwość zabawy na świeżym powietrzu,
 • brak ograniczeń przestrzennych,
 • dostosowanie ceremonii do własnych potrzeb,
 • brak konieczności organizacji transportu dla gości z urzędu do sali weselnej.

Ślub w plenerze – formalności

Chociaż wiele par chce wziąć ślub w plenerze, to często rezygnuje ze swojego marzenia. Dlaczego tak niewiele par decyduje się na uroczystość poza urzędem stanu cywilnego? Zwykle z powodu formalności, które należy dopełnić, jeśli chce się wziąć ślub w plenerze. Wiąże się z tym konieczność lepszej organizacji, ale też dodatkowe koszty. Jakich formalności należy dopełnić, aby zorganizować tego typu uroczystość?

Organizację ślubu cywilnego w plenerze regulują podstawy prawne:

 • 85 ust. 11 ustawy z dnia 28 listopada 2014r – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z dnia 8 grudnia 2014r. poz. 1741 z późn. zm.].
 • 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 22 stycznia 2015 r. w sprawie opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego (Dz. U. 2015r poz. 180.).
 • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t. j. Dz. U. z 2014 r., poz. 1628).

Są to ważne dokumenty, które określają między innymi wymagania stawiane młodej parze, które decyduje się na ślub cywilny w plenerze.

Organizacja ślubu w plenerze krok po kroku

Jeśli Młoda Para chce wziąć ślub poza urzędem stanu cywilnego, swoje marzenie może zacząć realizować udając się do Urzędu Stanu Cywilnego w miejscowości, którą wybrało się na miejsce ślubu. Po wniesieniu opłaty ustala się datę ślubu oraz składa wniosek o ślub w plenerze. Zwykle kierownik wyraża zgodę na ślub w innym miejscu niż urząd, ale muszą zostać spełnione pewne warunki.

Zorganizuj ślub w plenerze i wesele z naszą pomocą!

Jakie wymagania musi spełnić miejsce na ślub w plenerze?

Aby zorganizować tego typu uroczystość, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem, jeżeli miejsce wskazane na ślub gwarantuje bezpieczeństwo uczestników oraz zachowanie uroczystej formy ceremonii. O czym jeszcze warto pamiętać? Młoda Para, która chce wziąć ślub w plenerze, powinna dobrze zaplanować miejsce uroczystości. Kluczowa jest oczywiście pogoda, która jest nieprzewidywalna. Idealnym rozwiązaniem jest organizacja ślubu w plenerze, ale na terenie znajdującej się w pobliżu sali weselnej i hotelu. Warto poprosić także gości o posiadanie parasoli, które w przypadku przelotnych opadów uratują kreacje, a w upalne dni osłonią przed słońcem. W trosce o zdrowie gości warto zadbać także o ciepłe okrycia i koce, którymi będzie można się okryć.

Ile kosztuje organizacja ślubu w plenerze?

Młode Pary, które chcą wejść w związek małżeński, muszą być przygotowane na opłatę za sporządzenie aktu małżeństwa (84 zł). Dodatkowo organizacja ślubu w plenerze wiąże się z kosztem, jakim jest zazwyczaj 1000 zł. Jest to wydatek, który należy wpłacić w urzędzie stanu cywilnego po uzyskaniu zgody na ślub w plenerze. Ponadto należy doliczyć koszty organizacji uroczystości, którą para organizuje we własnym zakresie. Głównie są to opłaty za dekoracje, muzykę, wynajem stołów i krzeseł czy kwiaty. Decydując się na ślub cywilny w plenerze, a nie na ślub kościelny, nie płaci się za nauki przedmałżeńskie oraz za zapowiedzi przedślubne.