Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej pary młodej. Organizacja samego wydarzenia jest niezwykle stresująca, a niekiedy koszty przyjęcia przekraczają budżet. O kwestie finansową martwią się również zaproszeni goście weselni, którzy zmagają się z odwiecznym pytaniem – ile dać w kopercie.

Wysokie koszty organizacji przyjęcia weselnego sprawiają, że większość par zależy na tym, aby chociaż ich część zwróciła się tuż po weselu. Nic zatem dziwnego, że para młoda zamiast wyszukanych prezentów bardzo często prosi jedynie o koperty, których zawartość będzie mogła rozporządzić według własnego uznania. Pojawia się jednak problem, gdyż nie ma ustalonej kwoty, jaką należy wręczyć w ramach prezentu ślubnego. Ile zatem powinniśmy włożyć do koperty?

Ile należy dać w kopertę na ślub?

Kwota jaką włożymy do koperty w ramach prezentu weselnego jest uzależniona od wielu czynników. Do głównych należy przede wszystkim stopień pokrewieństwa oraz inne zobowiązania (bardzo często rodzice chrzestni czują się w obowiązku włożenia do koperty dużej sumy pieniędzy, podobnie jak dziadkowie). Wpływ na to, ile włożymy do koperty będzie miał również rodzaj organizowanego ślubu, jak i nasza sytuacja finansowa.

W teorii do koperty należy włożyć tyle, na ile możemy sobie w danej chwili pozwolić. Państwo młodzi zapraszając bliskich na ślub oraz przyjęcie zazwyczaj robią to, aby swój wyjątkowy dzień świętować z najbliższą rodziną, nie zaś po to, aby otrzymać prezenty.

Warto jednak pamiętać, że organizacja wesela do najtańszych nie należy, a nieustannie rosnące ceny sprawiają,
że coraz więcej par młodych liczy chociaż na to, że przyjęcie zwróci im część poniesionych kosztów.

W dobrym tonie jest wręczenie w prezencie ślubnym koperty z taką zawartością, aby pokryć co najmniej cenę tzw. „talerzyka”. W zależności od miasta, a także miejsca, w jakim będzie organizowane przyjęcia, koszty jednego nakrycia będą się od siebie różniły. Dużo też zależy od tego, czy zostaliśmy zaproszeni na sam obiad weselny we Wrocławiu czy pełne wesele z

Sala weselna okolice Wrocławia poprawinami.

Ile kosztuje „talerzyk” za gościa weselnego?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, ile faktycznie kosztuje jeden tzw. „talerzyk” za gościa weselnego. Ceny wahają się od 180 zł do nawet 350 za jedną osobę. Wszystko uzależnione jest od miejsca, gdzie organizowane jest wesele, rodzaju menu, jakie wybiorą państwo młodzi i nierzadko również od dodatkowych atrakcji oferowanych przez hotel lub dom weselny.

Cena za „talerzyk” będzie również uzależniona od nieustannie zmieniających się cen. Od zewnętrznych dostawców, a także aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju będzie zależała wysokość nakrycia dla jednego gościa, a także wszystkie inne dodatkowe koszty. Dlatego też gościom weselnym bardzo trudno jest określić ile faktycznie powinni włożyć gotówki do koperty, jaką wręczą młodym w prezencie.

Ile zatem wręczyć pieniędzy w kopercie? Czy kwestia prezentu dla państwa młodych już zawsze pozostanie kwestią sporną? Najbezpieczniej jest dać w kopertę na ślub ok. 400 złotych od pary. Jeśli sytuacja finansowa pozwala, warto wręczyć trochę więcej. Należy jednak zwrócić także uwagę na to, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na wesele. Niektórzy goście weselni starają się na własną rękę zorientować ile kosztuje nakrycie dla jednej osoby. Taką informację można najczęściej uzyskać od świadków bądź rodziców państwa młodych.

Jaki prezent na wesele?

W zależności od wesela, państwo młodzi bardzo często informują w zaproszeniach swoich gości, jaki prezent chcieliby otrzymać. Zazwyczaj jest to koperta z pieniędzmi, które będą mogli przeznaczyć na wybrany przez siebie cel. Warto zatem wsadzić do koperty odpowiednią kwotę – najlepiej taką, dzięki której młodym zwróci się chociaż część kosztów poniesionych na wesele. Jeśli jednak nie chcemy w ramach prezentu wręczać jedynie białej koperty, warto podpytać państwa młodych czy nie chciałaby otrzymać jeszcze dodatkowego, mniejszego podarunku.

Zobacz sale weselne w Hotelu Jasek Premium we Wrocławiu

Jeśli zostajemy zaproszeni na ślub, wesele, a także na poprawiny odbywające się następnego dnia, w dobrym tonie jest wręczenie młodym zarówno koperty z pieniężnym prezentem, jak i bukietu kwiatów bądź butelki wina.