Wrocław jako stolica dolnego śląska ma wiele do zaoferowania zarówno dla turystów, jak i mieszkańców i stałych bywalców miasta. Ilość atrakcji, ciekawych punktów turystycznych i obiektów kulturowych jest tu tak duża, że nawet kilka weekendów w mieście może nie wystarczyć na zwiedzenie wszystkich. Co warto zobaczyć w stolicy dolnego śląska i wpisać na obowiązkową listę atrakcji?

Zwiedzanie Wrocławia – najważniejsze punkty

1. Wrocławski rynek

Turystyczny wypad do Wrocławia warto rozpocząć, przy dobrej pogodzie, od zwiedzania samego serca zabytkowego miasta, a więc Rynku, pięknych kolorowych kamienic, Ratusza i okolicznych uliczek, z których każda kryje w sobie ciekawy element historii miasta. Wrocławski Rynek ma niemal 3,8 hektara, dzięki czemu należy do największych dawnych placów targowych w Polsce. Zabytkowy ratusz zlokalizowany w centralnej części rynku budowano etapami na przestrzeni 250 lat i jego najstarsze części sięgają wstecz do ok. 1299 roku. Ratusz został oczywiście odnowiony i odrestaurowany, wpisując się w odnowioną estetykę kamieniczek oraz nowoczesną architekturę powstającą w sąsiedztwie rynku.

2. Ostrów Tumski

Oddalając się nieco od ścisłego centrum, można ruszyć właściwie w każdą stronę Wrocławia, by znaleźć dla siebie coś interesującego. Wśród zwiedzających szczególną popularnością cieszy się Ostrów Tumski – jedna z najstarszych, zabytkowych i wyjątkowo uroczych dzielnic Wrocławia. Wieczorami można spotkać tu nawet latarnika, który własnoręcznie zapala wszystkie latarnie działające jeszcze w tej części miasta.

3. Punkty widokowe we Wrocławiu

Wrocław, który jest miastem wyjątkowo rozległym, oferuje turystom kilka wyjątkowych punktów widokowych pozwalających na podziwianie miejskiej panoramy. Wśród ciekawszych szczególnie polecamy wizytę na Mostku Pokutnic – kładce łączącej wieże kościoła Marii Magdaleny, znajdującej się na wysokości 45 m, Wieży widokowej Archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela (97m wysokości), oraz w punkcie widokowym w biurowcu SkyTower mieszczącym się na 49 piętrze budynku (200 m wysokości).

Atrakcje dla dzieci i dorosłych

Zwiedzanie miasta nie zawsze się udaje, szczególnie gdy pogoda nie dopisuje, a nogi odmawiają posłuszeństwa po długich spacerach po starówce, Ostrowie Tumskim i bulwarach przy Odrze. Stolica dolnego śląska obfituje jednak w wiele ciekawych atrakcji niewymagających tak długich spacerów czy wyjątkowo dobrej pogody.

4. ZOO we Wrocławiu

Na szczególną uwagę, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi zasługują między innymi lokalne Zoo i stworzone tam niedawno Afrykarium – oceanarium poświęcone wyłącznie zwierzętom z Afryki. Wewnątrz można spotkać między innymi duże gatunki żółwi, kolorowe ryby, manaty, hipopotamy, płaszczki, rekiny, pingwiny i krokodyle.

5. Hydropolis

Inną, równie ciekawą i edukacyjną atrakcją Wrocławia jest Hydropolis – wyjątkowe centrum wiedzy, które łączy walory edukacyjne i elementy wystawy, których wspólnym tematem jest woda. W Hydropolis odkrywamy różnorodne procesy, w których bierze udział woda – od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na Ziemi.

6. AquaPark we Wrocławiu

Pozostając w temacie wody, atrakcją nie do przegapienia jest wrocławski Aquapark, w którym na dobrą rozrywkę i relaks mogą liczyć zarówno dorośli, jak i dzieci. Aquapark dysponuje rozbudowanym obiektem zamkniętym, a latem także basenami zewnętrznymi.

Kultura i sztuka we Wrocławiu

Dla miłośników kultury i sztuki Wrocław przygotował wiele atrakcyjnych wystaw, muzeów i atrakcji.

7. Muzem Narodowe

Wśród ciekawszych proponujemy między innymi wizytę w Muzeum Narodowym zachwycającym wystawami sztuki średniowiecznej, dziełami epoki renesansu i baroku, sztuką Śląska oraz pracami polskich i europejskich artystów współczesnych.

8. Panorama Raclawicka

Będąc w pobliżu muzeum, warto odwiedzić też Panoramę Racławicką – jedyne w swoim rodzaju malowidło o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów przedstawiające zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku.

9. Centrum Historii Zajezdnia

Na uwagę wrocławian oraz osób odwiedzających stolicę dolnego śląska zasługuje też działające od kilku lat Centrum Historii Zajezdnia, gdzie pokazywane są nowoczesne wystawy historyczne, projekty edukacyjne oraz wydarzenia kulturalne poświęcone powojennej historii Wrocławia.

Gdzie nocować we Wrocławiu?

Przyjeżdżając do Wrocławia na weekendowe zwiedzanie z rodziną i przyjaciółmi warto zadbać o nocleg gwarantujący dobry dostęp do centrum miasta i wszystkich najważniejszych atrakcji stolicy dolnego śląska. Zapraszamy do rezerwacji terminów w Premium Jasek Hotel Wrocław dostępnych w formularzu internetowym oraz telefonicznie.

Wybierz noclegi w hotelu Jasek Premium Wrocław!