Wrocław to nie tylko miasto studenckie czy europejska stolica kultury. Dla tych, którzy uwielbiają poruszać się na rowerze i spędzać swój czas aktywnie, Wrocław jest wspaniałym punktem startowym wielu ścieżek rowerowych i szlaków ciągnących się przez dziesiątki kilometrów wzdłuż niesamowitych okolicznych widoków. Zarówno na północ, jak i południe od miasta można spotkać ciekawe trasy rowerowe przystosowane zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych kolarzy. Które warto odwiedzić przy następnej okazji i dobrej pogodzie?

Trasa śladami dawnej kolejki wąskotorowej

Zwiedzanie podwrocławskich tras rowerowych zaczynamy na niedawno powstałej i wciąż rozbudowywanej trasie rowerowej łączącej Wrocław z Trzebnicą, Żmigrodem i Miliczem. Na trasie tej działała do 1991 roku kolejka wąskotorowa, śladami, której powstała teraz trasa rowerowa niemalże w całości przebiegająca asfaltowymi i utwardzonymi ścieżkami. Na trasie powstają regularnie kolejne gotowe odcinki, z pełnym oznakowaniem i zabezpieczeniami spełniającymi wymagania rowerzystów.

Trasa śladami kolejki wąskotorowej prowadzi przez Prusice, Pietrowice Małe, Ligotkę czy Dobrosławice, gotowe są już także odcinki ścieżek rowerowych w okolicach Pawłowa Trzebnickiego oraz w samej Trzebnicy i okolicach. Jeśli startujesz z północnych części miasta – Psiego Pola czy osiedla Widawa, z pewnością docenisz uroki i jakość wykonanej trasy bez konieczności przebijania się przez całe miasto. Trasa polecana zarówno dla początkujących, jak i lubiących długie dystanse kolarzy.

Po drodze zapraszamy do Restauracji Kryształowa

Trasa EuroVelo9 do Trzebnicy

Nieco krótsza i przebiegająca w stronę Trzebnicy trasa EuroVelo9 jest w okolicach Wrocławia jednym z najpopularniejszych wyborów dla kolarzy lubiących zorganizowane trasy rowerowe. Osobom preferującym krótsze, ale wciąż ciekawe dystanse proponujemy start na Psim Polu i przejazd przez Zakrzów, w stronę Pawłowic. W samych Pawłowicach możemy zorganizować sobie pierwszy stop, przy pałacu neorenesansowym z XIX wieku. Jadąc dalej miniesz na trasie między innymi wieś Ramiszów znaną z licznych stadnin konnych, a także Pasikurowice, Siedlec Trzebnicki i Godzieszową, po których przyjdzie czas na jeden z dłuższych podjazdów na trasie.

Dalej mijamy AOW i wjeżdżamy do wsi Ramiszów, która słynie z licznych stadnin i jest nazywana „jeździecką stolicą powiatu”. Następnie jedziemy przez Pasikurowice, Siedlec Trzebnicki i za Godzieszową rozpoczynamy jeden z dłuższych podjazdów na trasie. Cały szlak R9 jest przygotowany tak, by prowadził głównie mało uczęszczanymi drogami pozwalającymi na podziwianie malowniczych krajobrazów okolicy. A jeśli okaże się za bardzo wymagający, z Trzebnicy do Wrocławia możesz zawsze wrócić pociągiem.

Trasa na południu – wycieczka na wieżę widokową w Kotowicach

Odbijając na południowo-wschodnią stronę miasta, ciekawą propozycją trasy rowerowej jest krótka wycieczka do wieży widokowej w Kotowicach. Startując ponownie w okolicach Psiego Pola można przejechać ścieżkami rowerowymi prowadzącymi przez miasto bądź wzdłuż wałów, tak by ostatecznie dotrzeć do Mostów Warszawskich. Stamtąd warto wyruszyć do Śluzy Bartoszowice, a następnie odbić w stronę Strachocina i przejechać wzdłuż Lasu Strachocińskiego. Kontynuując drogę można dojechać aż do samej Wschodniej Obwodnicy Wrocławia po której przebiega ścieżka rowerowa i zjechać z obwodnicy na wysokości rzeki Oława, kierując się Rowerowym Szlakiem Odry prosto w kierunku Kotowic. Wejście na wieżę widokową w Kotowicach jest darmowe, a ze szczytu roztacza się piękny widok na okolicę oraz wrocławskie zabudowania i górę Ślężę. W sam raz na niedzielny wypad rodzinny czy aktywną wycieczkę po okolicy.

Trasa Widawa-Odra

Startująca w okolicach osiedla Widawa trasa po północnych zakątkach Wrocławia i okolic z pewnością będzie jedną z przyjemniejszych w okolicy. Startując z Mostów Trzebnickich trzeba pokonać ulicę Źmigrodzką, aż do wałów przy rzece Widawa napotkanych na ulicy Sułowskiej. Tam, wzdłuż wałów wyruszamy do Szymanowa, skąd po przeprawieniu się na drugą stronę rzeki można dotrzeć przez Świniary do zaniedbanego pałacu Stolbergów. Pokonując ulicę Pęgowską warto dojechać do skrzyżowania przed mostem nad Widawą, a następnie kontynuując jazdę wałem aż do mostu Rędzińskiego. Trasę rowerową kontynuujemy brzegami Odry mijając most Milenijny, Osobowicki i wracając do mostów Trzebnickich. Jeśli chcesz kontynuować, przejedź dalej wzdłuż wałów do Mostów Warszawskich, mostów Jagiellońskich i drugim brzegiem rzeki aż do jazu Bartoszowickiego. Trasa jest na tyle rozbudowana, że czy to jadąc wzdłuż wałów, czy wyjeżdżając nieco poza teren Wrocławia, z łatwością dopasujesz jej długość do swoich możliwości.

Trasa rowerowa wokół Wrocławia

A może tak wycieczka wokół tras rowerowych wewnątrz miasta? Startując ponownie na północy miasta wyruszamy przez wały odrzańskie, jedziemy ścieżkami wokół Biskupina, docieramy na Niskie Łąki, kontynuujemy ścieżką rowerową wzdłuż Armii Krajowej aż do Parku Skowroniego. Tam odbijamy na Południe w kierunku Parku Południowego, następnie na FAT, Estakadę i Most Milenijny. Z Mostu Milenijnego kierujemy się w stronę ulicy Żmigrodzkiej i całą podróż zwieńczamy w miejscu startu lub na dobrym obiedzie w restauracji Kryształowej Hotelu Jasek.

Jeśli wyruszasz na dłuższą przejażdżkę rowerową z północnych okolic Wrocławia bądź w tamtych rejonach zakańczasz swoją podróż, odwiedziny w hotelu Jasek będą doskonałym zwieńczeniem podróży i szansą na odbudowanie sił po wielu przebytych kilometrach. Jasek jest dobrym punktem startowym i orientacyjnym dla wielu północnych rowerowych tras wokół Wrocławia – jeśli umawiasz się na rower ze znajomymi, może być dobrym punktem wyjściowym rowerowej przygody.

Restauracja Kryształowa