Wrocław to piękne miasto o bogatej historii. Swój urok zawdzięcza przede wszystkim wspaniałej zabytkowej zabudowie. Na szczególną uwagę zasługują obiekty sakralne, przede wszystkim wrocławskie katedry różnych wyznań.
Katedra św. Jana Chrzciciela
Katedra św. Jana Chrzciciela to centralny punkt Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu. Góruje nad pozostałymi zabudowaniami i stanowi jedną z wizytówek miasta. Została wybudowana na przestrzeni lat 1244-1272 i była pierwszą w pełni gotycką katedrą na ziemiach Polski. W ciągu kolejnych stuleci świątynia uległa wielu uszkodzeniom, spowodowanym najazdami wrogich wojsk i licznymi pożarami, przez co była wielokrotnie remontowana, rozbudowywana i modernizowana. W efekcie ta katedra we Wrocławiu dzisiaj posiada liczne elementy renesansowe, między innymi portal zakrystii, oraz barokową kaplicę Najświętszego Sakramentu. Po zakończeniu II wojny światowej świątynia musiała zostać odbudowana. Działania budowlane zakończono w 1951 roku, jednak widoczne dzisiaj smukłe hełmy wieńczące wieże zostały zamontowane dopiero w roku 1991.
Dużą atrakcją są znajdujące się w katedrze największe w Polsce organy na 151 głosów oraz wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta. Osoby odwiedzające Wrocław mogą zwiedzać świątynię przez cały tydzień, w godzinach jej otwarcia, gdy akurat nie odbywa się w niej nabożeństwo. Bilet należy zakupić w celu wjazdu na wieżę i wejścia do bazylik. Zwiedzanie wnętrza katedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu jest bezpłatne.
Katedra św. Marii Magdaleny
Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu jest gotycką katedrą diecezji wrocławskiej Kościoła Polskokatolickiego w RP. Znajduje się w pobliżu Rynku, między ulicami Szewską i Łaciarską. Powstała w XIV wieku, a przez kolejne stulecia była wiele razy rozbudowywana i modernizowana. Najbardziej charakterystycznym elementem katedry św. Marii Magdaleny jest łączący jej dwie wieże mostek, gdzie znajduje się popularny punkt widokowy. Zgodnie z legendą mostek ten, zwany Mostkiem Pokutnic lub Mostkiem Czarownic, jest nawiedzany przez dusze młodych kobiet, które były zmuszone do jego zamiatania w ramach kary za wiedzenie rozpustnego życia.
Osoby odwiedzające Wrocław mogą uczestniczyć w mszach odbywających się w Katedrze św. Marii Magdaleny w każdą niedzielę. Mogą także wejść na Mostek Pokutnic, który jest otwarty dla zwiedzających latem w godzinach: 10:00 do 20:00 i zimą od 10:00 do 19:00.
Sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy
Sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy to katedra prawosławna we Wrocławiu, będąca główną świątynią diecezji wrocławsko-szczecińskiej oraz siedzibą parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Mieści się przy ulicy św. Mikołaja, w obrębie Dzielnicy Czterech Wyznań. Została zbudowana w stylu gotyckim, na przełomie XV i XVI wieku. W czasie II wojny światowej uległa prawie całkowitemu zniszczeniu, odbudowano ją jednak na początku lat 60. XX wieku. Choć z zewnątrz katedra ta nie wygląda jak typowa cerkiew, jej wnętrze, bogato zdobione współczesnymi ikonami, jest zgodne z prawosławną tradycją liturgiczną. Od 1947 roku Sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy znajduje się w rejestrze zabytków.
Wybierasz się do Wrocławia? Zatrzymaj się w Hotelu Jasek Premium!
Katedra św. Wincentego i św. Jakuba
Katedra św. Wincentego i św. Jakuba to katedra greckokatolicka we Wrocławiu, położona przy placu Nankiera. Świątynia ta została ufundowana przez Henryka Pobożnego około 1240 roku. W kolejnych stuleciach była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana. Dzisiaj przeważają w niej elementy gotyckie. Z początku świątynię zajmowali franciszkanie, następnie przeszła ona w ręce norbertanów, by w XIX wieku stać się kościołem parafialnym. Jej przekazanie kościołowi greckokatolickiemu nastąpiło w 1997 roku, sześć lat po zakończeniu prac remontowych, które trwały od 1947 roku i miały na celu naprawę zniszczeń powstałych podczas II wojny światowej.
Katedrę św. Wincentego i św. Jakuba można zwiedzać w wyznaczonych godzinach. Wstęp do wnętrza świątyni jest bezpłatny.
Synagoga Pod Białym Bocianem
Synagoga Pod Białym Bocianem to wybudowana w 1829 roku główna synagoga Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, jedna z dwóch czynnych synagog w całym mieście. Znajduje się przy ulicy Włodkowica, w obrębie Dzielnicy Czterech Wyznań. Podczas II wojny światowej służyła Niemcom jako warsztat samochodowy i magazyny zrabowanego mienia żydowskiego, a na jej dziedzińcu znajdowało się jedno z miejsc zbiórek dla Żydów deportowanych do obozów koncentracyjnych, o czym dziś przypomina tablica pamiątkowa. Obecnie jest nie tylko miejscem praktyk religijnych, lecz także centrum kultury żydowskiej, w którym odbywają się wystawy, koncerty, spektakle teatralne i inne wydarzenia kulturalne.
Synagoga Pod Białym Bocianem jest otwarta codziennie, oprócz sobót i dni, w które przypadają święta żydowskie. Zwiedzanie możliwe jest tylko grupowo, po wcześniejszym ustaleniu terminu z biurem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Centrum Informacji Żydowskiej lub Fundacją Bente Kahan.