Mimo że zakaz organizacji wesel w trakcie pandemii został zniesiony, to wciąż obowiązują surowe restrykcje. Jak zorganizować przyjęcie weselne tak, by przestrzegać zasad, a jednocześnie dobrze się bawić? Czy da się to pogodzić?

Koronawirus: najważniejsze restrykcje weselne

  • Konieczne jest ograniczenie liczby gości do maksymalnie 150 osób. To dosyć trudne, zwłaszcza jeśli zdążyliśmy na długie miesiące wstecz rozesłać zaproszenia większej liczbie gości. Okazuje się jednak, że wielu z nich dobrowolnie rezygnuje z udziału w przyjęciu z obawy przed zakażeniem.
  • Jeśli decydujesz się na kelnerów, pamiętaj, że jeden kelner może obsługiwać maksymalnie 15 osób. Są to oczywiście te same osoby przez cale wesele. Przy weselu na 150 osób, wynajem 10 kelnerów może okazać się dosyć dużym wydatkiem.
  • Przy jednym stole powinny siedzieć razem jedynie osoby zamieszkujące we wspólnym gospodarstwie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Dlatego wówczas przy tym samym stole nie powinno zasiadać więcej niż osiem osób. Unikamy zasiadania naprzeciwko siebie.
  • Odległość pomiędzy brzegami stołów powinna wynosić 2 metry, chyba że pomiędzy stołami zastosowane będą specjalne przegrody, wówczas odległość konieczna pomiędzy brzegami zmniejsza się do metra.
  • Goście weselni nie mają obowiązku nosić maseczek podczas zabawy, z kolei jednak obsługa weselna już tak.
  • Nie możemy zaprosić tych bliskich, którzy przebywają na kwarantannie.
  • Wszyscy goście muszą mieć zapewniony dostęp do środków dezynfekcyjnych.
  • Organizator imprezy / właściciel wynajętego obiektu ma obowiązek sprawdzać, czy goście przestrzegają zasad.
  • Jeśli u kogoś z gości zostaną stwierdzone objawy choroby, nie może być wpuszczony na teren imprezy.

Poznaj naszą ofertę ślubną:

Jak zwiększyć bezpieczeństwo gości?

Problematyczną sytuacją staje się moment, w którym składamy życzenia Młodej Parze. Tradycją jest wymiana uścisków, czy też słynnych cmoknięć w policzek. Jak wybrnąć z sytuacji? Konkretnych wytycznych na ten temat nie ma, musimy sami uznać, jakie rozwiązanie jest dla nas najlepsze. Co z zabawami? Dobrym pomysłem jest ograniczenie się do tych wymagających jedynie udziału nowożeńców (np. wróżba dla Młodej Pary) lub dosłownie kilku osób (np. fanty). Co z tańcami? Zalecane jest, aby tańczyć przede wszystkim z osobami, z którymi przyszliśmy lub jedynie z tymi, z którymi mieszkamy pod jednym dachem.

Wesele w czasach zarazy: praktyka

Wiele osób próbuje dobrze się bawić pomimo obostrzeń i nie odwołuje wesel. Jest tak również ze względu na poniesione koszty, które często są niebagatelne. Czy goście weselni rzeczywiście przestrzegają restrykcji podczas wesel? Życie pokazuje, że niekoniecznie. Obawialiśmy się wychodzenia do sklepów czy do kina, jednak często słyszy się niestety o tym, że to właśnie podczas mszy i na weselach dochodzi do wysokiej liczby zakażeń. Trudno o zachowanie wymaganego dystansu i dobrą zabawę jednocześnie. Problemem jest tutaj również alkohol, który sprawia, że większość gości zachowuje się po nim o wiele swobodniej, a co za tym idzie, coraz mniej dba o ograniczenia. Możemy próbować wesel bezalkoholowych, lecz w naszym kraju jest to temat wciąż budzący wiele emocji i burzliwych dyskusji.

Czy warto organizować wesele podczas epidemii koronawirusa? Prawda jest taka, że obecna sytuacja może potrwać jeszcze bardzo długo, zatem jeśli nie chcemy całkiem rezygnować ze ślubu, musimy dostosować swoją imprezę do nowych realiów. Warto zapoznać się z ofertą miejsc dobrze przygotowanych na przyjęcia w trudnych czasach. Jednym z takich miejsc jest nasz hotel, w którym bez problemu zorganizujesz udane i bezpieczne wesele.

Zarezerwuj wesele w naszym hotelu!