Święta wielkanocne przypadają na wiosnę, kiedy to nabieramy energii po zimowym uśpieniu. Wiosna to dla wielu najpiękniejsza pora roku. Jej nadejście oznacza koniec szarych i zimnych dni i początek słońca i ciepła, a nawet wiąże się z wyższymi wskaźnikami szczęścia.

Wiosną przyroda pokazuje nam swoje najpiękniejsze oblicze: pojawiają się kwiaty, a każdy z nich ma jeszcze bardziej unikalne kolory i kształty niż poprzedni; zwierzęta zaczynają opuszczać swoje gniazda, pozwalając nam zobaczyć małe potomstwo, które do tej pory chroniło się w norach lub kryjówkach; ptaki, które są odwiecznym symbolem zmian, rozpoczynają swoje migracje, przemierzając setki kilometrów w poszukiwaniu pożywienia i idealnych warunków do opieki nad swoimi rodzinami.

Z naukowego punktu widzenia, nowa pora roku rozpoczyna się wraz z równonocą wiosenną, która ma miejsce wtedy, gdy ruch Ziemi powoduje, że Słońce i równik ustawiają się w jednej linii, a dzień i noc trwają tyle samo. To właśnie wiosną dni stają się coraz dłuższe i następuje prawdziwy zwrot energetyczny.

Wyjazd na urlop

Wiosenne klimaty sprzyjają krótkim urlopowym wypadom, a tym bardziej w okresie świąt wielkanocnych, kiedy to możemy przedłużyć sobie świąteczny czas jednym czy dwoma dniami dodatkowego urlopu.

Początek wiosny idealnie nastraja do wycieczek w góry. W Karkonoszach czy w Tatrach najpiękniej widać pierwsze przejawy budzącej się przyrody. Zażywając górskiego powietrza możemy na nowo zyskać energię na długi czas.

Jeśli nie w góry, to może nad Bałtyk? O tej porze roku wprawdzie nie zażyjemy jeszcze morskiej kąpieli, ale nie rezygnujmy ze spacerów po plaży i po urokliwych nadmorskich miejscowościach. Taki wyjazd na pewno dostarczy nam nowych sił i wiele potrzebnego odpoczynku.

Dobrą opcją jest także wyjazd i zwiedzanie największych polskich miast. W tym względzie warto wybrać wyjazd na urlop do hotelu z dobrą kuchnią serwującą tradycyjne polskie dania. Będzie to swojego rodzaju kompromis dla osób, które w te szczególne dni w roku chcą zażyć polskich tradycji, a jednocześnie spędzić te święta inaczej niż przy stole.

W okresie epidemii wyjazdy zagraniczne są oczywiście utrudnione, ale nadal możemy planować kilkudniowe wycieczki do europejskich sąsiadów, gdzie kwarantanna po powrocie nie będzie obowiązkowa.

A może tradycyjnie w domu?

Dla zdecydowanej większości Polaków święta wielkanocne kojarzą się z polskimi tradycjami, z czasem rodzinnym spędzonym w gronie najbliższych. Pandemia przyniosła ze sobą głód relacji rodzinnych i wielu z nas z utęsknieniem patrzy za czasem, kiedy na nowo będziemy mogli swobodnie i bez cienia niepokoju usiąść ze sobą przy stole.

Cieszymy się już na wspólne malowanie pisanek, przygotowywanie koszyczków, pieczenia babek i mazurków, na sobotnią święconkę, przystrajanie domowych świątecznych stołów, kościelne celebracje, na niedzielne wielogodzinne śniadanie oraz dzielenie się jajkiem. W wielu rodzinach, niezależnie od tego czy na dworze jest jeszcze dość zimno czy ciepło, po dziś dzień oblewamy się wodą w lany poniedziałek, a w niektórych domach w tym czasie obdarowujemy się prezentami lub szukamy jajek w ogrodzie. Co dom, to tradycja.

Wielkanoc to święta radosne, święta życia, które niosą ze sobą nadzieję na lepsze, czyli to, czego tak bardzo teraz potrzebujemy. To punkt odniesienia do przeszłości, do normalności. Bo przecież chcemy, by wszystko wróciło do normy i było po prostu tak, jak dawniej.

Idealny wypoczynek na weekend w Jasek Premium Hotel Wrocław

Dwa wybory, jeden cel

Nieważne czy wybierzemy rodzinne święta przy stole czy też wypad na krótki urlop aby spędzić Wielkanoc we Wrocławiu. Istotne jest tylko to, by nabrać życiowej energii i spędzić ten czas tak, jak tego pragniemy i z najbliższymi nam osobami. Wykorzystajmy więc maksymalnie te kilka świątecznych dni. Trudności związane z epidemią pokazały nam jak cenne i ważne są takie momenty i że nie warto z nich rezygnować, bo coś, co jest oczywiste w danej chwili, niedługo później może okazać się tylko marzeniem.