Pokoje dla studentów można wynająć niemal w każdym mieście w Polsce. Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Lublin to tylko nieliczne miasta studenckie i bazy noclegowe dla wielu tysięcy polskich uczniów. Rok akademicki 2020/2021 przebiega jednak inaczej od innych. Oszczędność pieniędzy zostawiła wiele osób w rodzinnych miejscowościach. Pokoje do wynajęcia w hotelu to alternatywa dla wynajmu mieszkań. Czy warto?

Długoterminowy wynajem pokoju – wady i zalety

W zależności od miasta cena wynajmu za pokój to około 1000 zł. W skali roku to już 12000 zł plus inne opłaty, takie jak na przykład żywność. Dodatkowo konieczność dbania o porządek w obcym miejscu i współdzielenia przestrzeni z często nieznajomymi osobami utrudniają wypracowanie kompromisów ze współlokatorami i cieszenie się z opuszczenia domu rodzinnego.

Wynajem jednoosobowego pokoju dla studenta lub lokum ze znajomymi to zwykle tańsze rozwiązanie niż wynajem kawalerki. Często można się spotkać także z rozwiązaniem, jakim jest wynajem jednego pokoju w kilkupokojowym mieszkaniu, które jest przystosowane do mieszkania kilku osób. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że wynajęcie pokoju w kilkupokojowym mieszkaniu jest teraz mało bezpieczne. Co więcej, podpisanie umowy z wynajmującym wiąże się z pewnymi przywilejami, ale także obowiązkami. W zależności od umowy kaucja może być bezzwrotna, w przypadku chęci zrezygnowania z wynajmu może obowiązywać różny okres wypowiedzenia, a niektórzy wynajmujący oczekują nawet znalezienia na swoje miejsce kogoś innego.

Pokój dla studenta w czasie pandemii koronawirusa – tak czy nie?

Długoterminowy wynajem pokoju zwykle dawał poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Po zajęciach czy imprezie można było wrócić i nie tłumaczyć się rodzinie z nocnych eskapad na miasto. Obecna sytuacja zmieniła jednak oblicze studiowania, które przybrało formę nauki zdalnej. Długo wyczekiwany okres studiowania i gromadzenia wspomnień w wyniku nałożenia przez państwo różnych restrykcji zamienił się z czas siedzenia w domu przed laptopem. Nauka zdalna miałaby więcej zalet, gdyby studenci mogli jednocześnie zarabiać.

Obecna sytuacja spowodowała jednak upadek wielu firm i przedsiębiorstw, a jednocześnie pozbawiła wiele osób miejsca pracy. Opłacenie pełnej kwoty za czynsz stało się większym wyzwaniem. Dodatkowo brak możliwości kontaktu face to face z innymi studentami utrudnia spędzanie razem czasu i nawiązanie trwałych relacji. Siedzenie w dużym mieście bez znajomości i perspektyw to mało atrakcyjny scenariusz, który sprawia, że wielu osobom nie opłaca się wynajem długoterminowy pokoju w mieszkaniu i decydują się na powrót do domu.

Pokoje dla studentów w hotelu – tańsza alternatywa?

Przed rozpoczęciem roku akademickiego wiele osób zastanawiało czy studia będą stacjonarne, zdalne, czy hybrydowe. Niektórzy studenci przeprowadzili się do innych miast, jednak nowe restrykcje i nakaz nauki zdalnej w szkołach ponadgimnazjalnych sprawił, że wiele osób zastanawia się, czy długotrwały wynajem pokoju nadal się opłaca. Jak długo potrwa pandemia? Ile będzie trwało nauczanie zdalne? Czy w tym roku studenci wrócą jeszcze na uczelnie? Te i wiele innych pytań wciąż pozostają bez odpowiedzi. Nerwowe oczekiwanie na kolejne zarządzenia nie ułatwia podjęcia rozsądnej decyzji. Perspektywa płacenia wysokiej kwoty wynajmu na mieszkanie lub pokój dla studenta we Wrocławiu spędza sen z powiek wielu rodziców. W obecnej sytuacji długoterminowy wynajem mieszkania wielu osobom po prostu się nie opłaca. Co jednak w sytuacji, kiedy student będzie musiał skorzystać z biblioteki lub pojawić się na uczelni?

Jesteś studentem i szukasz pokoju we Wrocławiu?

Tanie noclegi dla studentów w luksusowym hotelu Jasek Wrocław

Idealnym rozwiązaniem prostudenckim dla wielu osób jest oferta hotelu Jasek we Wrocławiu, który przygotował pokoje jednoosobowe lub pokoje dwuosobowe dla studentów w cenie 80 zł za osobę. Do tego możliwość wykupienia śniadania w formie bufetu w pysznej restauracji za 20 zł to doskonały sposób, aby spędzić noce w luksusowym i czystym miejscu, nie martwiąc się o wyżywienie. Doskonała lokalizacja hotelu umożliwia szybki dojazd na uczelnie wyższe we Wrocławiu, a szybki i bezpłatny Internet umożliwi odbycie zajęć on-line bez problemów technicznych. Na zmotoryzowanych czeka bezpłatny parking, a na miłośników spokoju i ciszy Strefa nauki. Oferta Hotelu Jasek dla studentów obowiązuje za okazaniem legitymacji. Warto się śpieszyć, ponieważ możliwość dokonania rezerwacji jest uzależniona od dostępności pokoi.

 

Zagłosuj!