Wyjazdy służbowe w czasie pandemii koronawirusa nie zawsze można przełożyć lub odbyć zdalnie. Są sytuacje, w których pracodawca chce wysłać w delegację, mimo przeciwwskazań do podróży. Mimo pandemii podróże służbowe są możliwe, ale należy się do nich specjalnie przygotować.

Podróż służbowa a koronawirus

Pandemia to trudny czas dla każdego. Przedsiębiorcy muszą zmieniać swoje biznesplany, dzieci sposób nauki, a pracownicy przyzwyczaić się do nowych wytycznych lub zmiany sposobu wykonywania obowiązków. Gospodarka nie może się zatrzymać, dlatego utrzymanie firm wiąże się z koniecznością odbywania spotkań biznesowych. W dobie XXI wieku jest to możliwe online, jednak zdalne spotkania nie zawsze się sprawdzają.

Co, jeśli wyjazd służbowy w czasie epidemii jest konieczny?

Podróże służbowe pracowników to szczególny sposób świadczenia pracy, który został uregulowany w Kodeksie Pracy. Pracownika nie można zmusić do pracy zdalnej, ale warto też wiedzieć, że w czasie epidemii pracownik może odmówić podróży służbowej w miejsce zagrożone epidemią. Nie wolno zapominać, że koronawirus nie zwalnia z konieczności przestrzegania prawa pracy, ale zdarza się, że wystąpi bezwzględna potrzeba odbycia spotkania biznesowego. Wśród głównych motywacji podróży służbowej w czasie pandemii można wymienić spotkanie z kluczowym klientem, troskę o zachowanie płynności finansowej czy konieczność pozyskania nowego, wartościowego klienta. Te i wiele innych motywów, może wpłynąć na decyzję o odbyciu podróży służbowej. Z zachowaniem wszelkich środków ostrożności oraz przestrzegając bezpiecznej odległości, takie spotkanie może się odbyć, ale należy się do niego dobrze przygotować.

Na co zwrócić uwagę podczas rezerwacji noclegu?

Podróże służbowe do innego miasta lub do innego kraju to często kilkudniowa wyprawa, która wiąże się z koniecznością rezerwacji miejsca w hotelu. Takie rozwiązanie zaleca się jednak nie tylko w przypadku kilkudniowego pobytu. Zarezerwowanie hotelu sprawdzi się nawet w przypadku jednodniowego przyjazdu. Prywatny pokój i dostęp do łazienki pozwalają odprężyć się po podróży i skupić na spotkaniu, a możliwość skorzystania z restauracji na spożycie zdrowego i odżywczego posiłku. Jest jednak kilka zasad, które warto znać.

1. Pokój jednoosobowy

Komfortowy pokój jednoosobowy w atrakcyjnej cenie daje możliwość pełnej regeneracji nawet po długiej podróży. Co więcej, zapewnia największe bezpieczeństwo. Przebywanie samemu w pokoju nie naraża na kontakt z innymi osobami, które potencjalnie mogą być nosicielem wirusa. Pokój jednoosobowy w hotelu zapewnia pełną satysfakcję z pobytu oraz należyte bezpieczeństwo.

Zarezerwuj pokój jednoosobowy w Hotelu Jasek!

2. Sprawdzone miejsce

Podróż służbowa w czasie epidemii, a tym samym obawa przed zarażeniem, dla wielu osób może być dosyć stresująca, dlatego należy wyeliminować inne czynniki stresogenne. Wybierając się nawet w niedaleką podróż, warto sprawdzić opinie o hotelu, które piszą inni odwiedzający. Relacja świadków oraz osób, które wcześniej odwiedziły dane miejsce, ułatwia podjęcie dobrej decyzji i wybranie sprawdzonego miejsca, w którym nie tylko można liczyć na wysokiej jakości obsługę, ale także spełnienie najwyższych standardów.

3. Stosowanie się do przepisów i wytycznych

Na branżę hotelarską i gastronomiczną rząd co jakiś czas nakłada różne obostrzenia i nowe restrykcje. Podróż służbowa w czasie epidemii to podróż, która powinna odbywać się zachowaniem wszelkich norm i zasad bezpieczeństwa, które mają służyć ochronie siebie, ale także personelu i jego rodzin. Warto wybierać przestronne hotele, w których można uchylić okna oraz ma miejsce stała cyrkulacja powietrza. Koniecznie należy sprawdzić także przygotowanie higieniczne i sanitarne hotelu, czyli np. dostęp do środków dezynfekujących, mydła i ciepłej wody.


Obsługa powinna być stale do dyspozycji, ale troszczyć się o najmniejszy szczegół w maseczkach ochronnych. Konieczne jest także przestrzeganie dystansu, który stanowi naturalną barierę przed rozprzestrzenianiem się bakterii i wirusów.

Co robić, aby podczas podróży służbowej czuć się bezpiecznie?

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja sprawia, że jednego dnia zawieszane są loty i kontrole graniczne. Wprowadza się ograniczenia w wychodzeniu z domów dzieci i seniorów. Gospodarka nie może się jednak zatrzymać, a aby tak się stało, są osoby, które muszą podróżować. Mimo wielu ograniczeń wciąż można podróżować środkami komunikacji miejskiej, ale też autobusami międzymiastowymi czy pociągami. Najbezpieczniej jednak poruszać się własnym samochodem. Wybierając się w podróż służbową, warto zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie. Co więcej, na kilka dni przed wyjazdem warto mierzyć temperaturę, kupić i zabrać ze sobą leki przeciwgorączkowe, a także wszelkie niezbędne dokumenty. W torbie nie powinno zabraknąć maseczki ochronnej, płynu do dezynfekcji lub chusteczek jednorazowych do rąk. Mogą się przydać także rękawiczki ochronne. Podczas podróży służbowej nie wolno zapominać także o odpowiednim nawodnieniu organizmu.