Dla wielu rodzin pragnących praktykować katolicką tradycję narodziny dziecka to nie tylko czas oswajania się z nową rzeczywistością opieki nad noworodkiem, ale i konieczność zaplanowania uroczystości chrztu. Jeżeli młodzi rodzice nie ulegną presji i pośpiechowi, chrzest może stać się naprawdę pięknym i radosnym wspomnieniem pierwszego spotkania dziecka z dalszą rodziną. Jak wybrać najlepszy termin na tę okazję?

Chrzest – jaki jest najodpowiedniejszy chrzest dziecka?

Większość rodziców, którzy mają już za sobą ceremonię chrztu swojego dziecka, uspokaja, że z jej organizacją nie trzeba się śpieszyć. Polecane jest zaczekanie, aż malec przejdzie wszystkie obowiązkowe szczepienia a jego rodzice odpoczną po ogromnej zmianie, jaką są narodziny i powiększenie się rodziny o nowego członka.

Niektórzy zwracają uwagę na fakt, że im młodszy jest chrzczony maluszek, tym większa jest szansa, że spokojnie prześpi całe nabożeństwo i nie zakłóci go płaczem lub rozbrykanym zachowaniem. Dziecko, które potrafi już chodzić, może nudzić się podczas długiej uroczystości i chcieć eksplorować zakamarki świątyni.

Nie jest to jednak reguła. Każda rodzina dorasta do gotowości na zorganizowanie chrztu w swoim czasie a rodzice powinni zwyczajnie zaufać swojej intuicji. Poza tym możliwe jest zorganizowanie chrztu bez Mszy św., dzięki czemu całe wydarzenie okaże się krótsze i będzie stanowić mniejsze wyzwanie dla wrażliwego na bodźce maluszka.

Jaka pora roku jest najlepsza na chrzciny?

Decydując się na termin chrztu nowonarodzonego dziecka, warto wziąć pod uwagę fakt, że w szczególnie chłodnych miesiącach jak styczeń i luty, polewanie główki wodą może narazić je na przeziębienie. Problem ten nie będzie jednak miał znaczenia w coraz powszechniej ogrzewanych kościołach.

Dobrym pomysłem jest również uniknięcie tak zwanego sezonu ślubnego, ponieważ w tym okresie większość sali i rozchwytywanych restauracji może już być zarezerwowana. Uważa się, że sezon ślubny trwa od maja do września, dodatkowo w maju i czerwcu organizowane są Pierwsze Komunie.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, na organizacje chrztu najlepsze wydają się być miesiące październik, listopad, grudzień, marzec i kwiecień. Chrzest we Wrocławiu zorganizowany w Hotelu Jasek Premium w grudniu, marcu lub kwietniu można połączyć z obchodami Świąt Bożego Narodzenia lub Wielkiej Nocy, dzięki czemu będzie uroczystszy, tematyczny i na pewno zapadnie w pamięć wszystkim gościom.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Przed wyborem terminu chrztu, warto sprawdzić, jakie zwyczaje panują w naszej parafii. Niektóre kościoły wyznaczają niedziele (np. druga, ostatnia niedziela miesiąca), w których odbywają się chrzty. Warto zostawić sobie też odpowiednią ilość czasu na dopełnienie wszystkich formalności, czyli:

  • przygotowanie skróconego aktu urodzenia dziecka,
  • zdobycie stosownych zaświadczeń dla rodziców chrzestnych,
  • przystąpienie do spowiedzi przez rodziców chrzestnych i rodziców maluszka.

Zdecyduj się na przyjęcie z okazji chrzcin w Hotelu Jasek Premium

Jak wygląda typowy dzień chrztu?

Wydarzenie rodzinne, jakim są chrzciny, zazwyczaj składa się z dwóch elementów: uroczystości w kościele i obiadu dla zaproszonych gości. To, czy będzie to prosty i elegancki dwugodzinny obiad, czy może dłuższe przyjęcie, zależy tylko od Was. Rozglądając się za lokalem, sprawdźcie, czy wybrane miejsce jest przyjazne dla mam i małych dzieci. Ogromnym plusem będzie obecność przewijaka w toalecie lub specjalnego pomieszczenia przeznaczonego na karmienie piersią. Warto zadbać również o niedużą odległość od kościoła i parking dla rodziny przybywającej z daleka.

Jeśli zarezerwowaliście już idealny termin chrztu u proboszcza, wybierzcie odpowiednią restaurację, przygotujcie listę gości i roześlijcie zaproszenia. W zaproszeniach możecie zasugerować gościom, jaki rodzaj prezentów najbardziej przyda się w Waszym domu. Ustalcie wymarzone menu i wybierzcie ubranko dla małego bohatera tego uroczystego dnia.

Popularnym zwyczajem jest także zamawianie tortu u sprawdzonego cukiernika. Wiele rodzin decyduje się również na zatrudnienie fotografa, który uwieczni te wyjątkowe chwile w życiu nowonarodzonego dziecka. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie skromnych pamiątek dla gości, na przykład magnesów na lodówkę ze zdjęciem Waszej pociechy. Jeśli na chrzciny Waszego maluszka przybędą inne dzieci, możecie zorganizować kącik zabaw lub zatrudnić animatora, który zapewni najmłodszym gościom wesoło i kreatywnie spędzony czas.