Bankiet to wystawna impreza, która często jest organizowana w związku z działalnością biznesową. Ma ona charakter formalny i takie zasady na niej panują. Czasami towarzyszy jej konkretny motyw przewodni i wymaga również odpowiedniej oprawy. Dobrze zorganizowany bankiet może przekonać kontrahentów do współpracy z daną firmą.

Jakie zachowania są ważne podczas bankietu firmowego?

Przyjęcia firmowe to wydarzenia, na których obowiązuje savoir-vivre. Jeżeli bankiet zorganizowany jest w ramach obowiązków służbowych, to obecność jest bardzo wskazana. Ważnym aspektem jest punktualność oraz przywitanie się z szefem, a także z gośćmi, zamieniając z nimi kilka słów. Zasiadając do stołu, należy przywitać się ze wszystkimi, również z obcymi osobami.

Jaki ubiór będzie odpowiedni na firmowy bankiet?

Bankiety zazwyczaj odbywają się po południu lub wieczorem i dają możliwość zaprezentowania się w bardzo eleganckim stroju.

W przypadku panów sprawa jest prosta. Na imprezę popołudniową najlepiej sprawdzi się garnitur w kolorze granatu lub czerni. Należy również pamiętać o odpowiedniej koszuli oraz dobrze dobranym krawacie bądź muszce, a także eleganckim obuwiu.

Odpowiednim strojem dla panów na bankiet odbywający się w godzinach wieczornych będzie smoking, najlepiej w kolorze czarnym. Należy do niego dopasować białą koszulę i koniecznie muszkę albo krawat. Wymogiem koniecznym są również czarne najlepiej lakierowane buty oraz wysokie skarpetki w tym samym kolorze.

Dodatkiem, który dopełni obie stylizacje, będą gustowne spinki lub stylowy zegarek.

W przypadku pań kwestia ubioru jest bardziej skomplikowana. Na bankiety odbywające się popołudniu, najlepiej założyć żakiet i spódnicę lub kobiecy garnitur. Odpowiednia będzie pastelowa kolorystyka np. błękit, pudrowy róż, beż. Koniecznym elementem ubioru, jest elegancka bluzka lub koszula. Dobrze jest unikać połączenia kolorów czarnego i białego, ponieważ są one bardzo formalne. Na imprezie wieczornej można zaprezentować się w eleganckiej sukience, małej czarnej, kombinezonie lub wieczorowym garniturze. W tym przypadku lepiej sprawdzą się ciemniejsze kolory np. butelkowa zieleń. Ważne jest, aby długość sukienki sięgała kolan lub połowy łydki.

Buty, które najlepiej sprawdzą, są przy tej okazji to szpilki albo czółenka zakrywające palce i pięty w kolorze czarnym lub nude. Należy pamiętać również, że na bankiet najlepiej wybrać małą torebkę, natomiast biżuteria powinna być skromna i delikatna.

Jak wygląda menu bankietowe?

Kiedy planowany jest mały kameralny bankiet tylko dla pracowników, to przeważnie jest on organizowany na terenie firmy. Duże przyjęcia z kadrą pracowniczą i partnerami biznesowymi odbywają się w salach bankietowych. Wrocław jest miastem, posiadającym wiele tego typu lokali o wysokim poziomie, w tym m.in. nasz Hotel Jasek Premium.

Oficjalne bankiety przyjmują formę przyjęcia siedzącego, najczęściej przy okrągłych stołach z góry wyznaczonymi miejscami dla poszczególnych osób. Stoły bankietowe z jedzeniem cechuje duża różnorodność przekąsek. Nie brakuje również alkoholu. Bardzo ważne jest zachowanie umiaru w szczególności w przypadku napojów wysokoprocentowych. Nadmiernie spożywanie jedzenia i trunków na pewno zostanie źle odebrane i na długo zapamiętane. Przydatna będzie również umiejętność posługiwania się wszystkimi sztućcami.

Zorganizuj przyjęcie firmowe w naszych salach bankietowych

Zarezerwuj termin tutaj

O czym rozmawiać ze współpracownikami podczas bankietu?

Ważne jest, aby przy stole rozmawiać z osobami, które siedzą w bliskiej odległości, to pozwoli uniknąć wzajemnego przekrzykiwania się. Istotnym zachowaniem jest pokazanie siebie z mniej oficjalnej strony opowiadając np. o swoich zainteresowaniach czy pasji. Należy jednak pamiętać, aby nie dzielić się sprawami prywatnymi. W trakcie dyskusji ważne jest zarówno mówienie, jak i słuchanie innych osób. Przyjęcia firmowe są dobrą szansą na poznanie nowych ludzi bądź pogłębienie więzi ze współpracownikami. Dużym nietaktem jest wypowiadanie się niekorzystnie na temat pracy, szefa czy współpracowników, a także okazywanie znudzenia czy zniechęcenia.

Imprezy firmowe są dobrą okazją do zacieśnienia więzi pomiędzy współpracownikami oraz spędzenia mniej formalnego czasu z kadrą kierowniczą. Z reguły pomimo swoich zalet są kojarzone z obowiązkiem i stresem. Jednak należy pamiętać, że takie bankiety są organizowane także dla pracowników, dlatego przestrzegając kilku zasad można miło spędzić wieczór. Opuszczając imprezę należy pamiętać o pożegnaniu się i podziękowaniu za wspólnie spędzony czas.

Zagłosuj!