Dla wielu rodziców niewyobrażalne jest, aby zabrać swoje dziecko w wielogodzinną podróż samochodem czy pociągiem. Wiąże się to bowiem ze stresem związanym z marudzeniem i niezadowoleniem pociechy. Jednak takie wyprawy są możliwe, tylko wymagają odpowiedniego przygotowania i logistyki. Warto zatem zapoznać się z przydatnymi wskazówkami.
Jak przetrwać podróż z dzieckiem?
Podróżowanie samochodem czy pociągiem z dzieckiem, niezależnie od jego wieku, może stanowić prawdziwe wyzwanie. Pociechy zazwyczaj szybko się nudzą, stając się marudne i płaczliwe. Kluczowe jest zatem odpowiednie przygotowanie i zaplanowanie całej trasy. Wielokilometrowe odcinki często wymagają wytrzymałości i cierpliwości. Długa podróż z niemowlakiem nie powinna sprawiać trudności, gdyż pociecha większość czasu śpi. Jednak im dziecko jest starsze, tym bardziej niecierpliwe, dlatego należy postawić na szczerość. W przypadku kilkulatków warto wcześniej porozmawiać z nim i zobrazować, z czym wiąże się kilkugodzinna podróż. Dobrze jest skupić się na faktach, jednocześnie zapewniając go, że celem wyprawy jest np. bajeczny pobyt w hotelu. Warto podkreślić, że po drodze można zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Wskazane jest, aby zapewnić pociechę, że w wyznaczonych punktach będą postoje.
Wybierasz się w podróż z dzieckiem do Wrocławia?
Co zabrać ze sobą w wielogodzinną podróż?
Podczas wielogodzinnych wypraw, dobrze jest zaplanować i wypełnić czas małej pociechy. Zatem co zabrać na długą podróż np. samochodem z dzieckiem? Kluczowe będą ulubione zabawki czy książeczki, jednak mogą okazać się niewystarczające. Warto wyposażyć się w dodatkowe atrakcje dla dziecka, mowa tutaj o:
- układankach magnetycznych – można tworzyć z nich wiele ciekawych historii;
- kolorowanki – najlepiej z ulubionymi postaciami z bajek;
- wyklejanki – dobrze jest postawić na różnorodne naklejki, które nie znudzą dziecka zbyt szybko;
- wielorazowe naklejki – doskonale sprawdzają się w wielogodzinnej podróży;
- kreatywne książeczki z zadaniami czy łamigłówkami;
- zabawki 2w1 lub 3w1 – grające, śpiewające i tańczące zabawki skutecznie przyciągają uwagę dziecka.
Przydatne będą również gadżety na podróż z dzieckiem. Warto zatem zabrać ze sobą tablet i telefon, dzięki którym pociecha będzie mogła obejrzeć bajkę czy filmiki edukacyjne.
Długa podróż może również zaskoczyć rodziców, nieoczekiwanymi sytuacjami. Stąd też należy być przygotowanym na każdą ewentualność. Zatem jakie leki zabrać ze sobą na podróż z dzieckiem?
Najważniejsze są leki przyjmowane na stałe, zwłaszcza te na receptę. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w:
- leki na chorobę lokomocyjną – występują w postaci syropu, tabletek do ssania oraz kapsułek. Co ważne dla dzieci poniżej 3 roku życia nie ma leków na chorobę lokomocyjną dostępnych bez recepty;
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – najlepiej sprawdzi się ibuprofen i paracetamol w zawiesinie bądź w czopkach;
- leki na alergię – krople do nosa oraz oczu i leki doustne;
- leki na biegunkę, wymioty bądź zaparcia;
- preparaty na kleszcze, komary i inne owady;
- spray do nosa z solą morską;
- elektrolity nawadniające organizm.
Warto również zaopatrzyć się w apteczkę, którą należy wyposażyć w: sól fizjologiczną do przemywania ran, środek dezynfekujący, plastry z opatrunkiem, jałowe gazy czy bandaże elastyczne.
Jakie jedzenie przygotować na podróż z dzieckiem?
Przekąski na podróż z dzieckiem powinny być przede wszystkim zdrowe, świeże i lekkostrawne. Wskazane jest, aby zrezygnować ze słodkich napojów, chipsów czy batoników. Warto sięgnąć po owoce i warzywa. Przed podróżą można pokroić je w wygodne słupki lub cząstki. Doskonale sprawdzają się banany, winogrona, borówki, jabłka czy gruszki. Z warzyw warto wziąć ze sobą rzodkiewkę, kalarepę, ogórek, marchewkę czy pomidorki cherry – oczywiście w zależności od preferencji dziecka. Do picia zamiast słodkich czy gazowanych napojów należy zabrać ze sobą wodę niegazowaną, można do niej dodać kilka plasterków pomarańczy bądź listki mięty. Kluczowe są oczywiście kanapki, które najlepiej zaspokoją głód małego podróżnika, ponadto są smaczne, łatwe w przygotowaniu oraz wygodne w jedzeniu.
Jak zorganizować przerwy, aby dziecko i rodzic mieli okazję odpowiednio odpocząć?
Podróż z dzieckiem warto rozpocząć w porze, kiedy przypada drzemka. Zmęczony maluch szybciej zaśnie, dzięki czemu rodzice zyskają cenny czas. Wielogodzinna trasa wiąże się z wyznaczeniem miejsc postojowych, które trzeba wcześniej dobrze zaplanować. Odpoczynek powinien być połączony z rekreacją i aktywnością. Wskazane jest zatem, aby postoje przypadały w miejscach, gdzie pociecha może się wyszaleć. To świetna okazja, aby rozprostować kości. Wskazane jest, aby czas postoju wykorzystać na wspólną zabawę, wyścigi czy grę w chowanego. To czas, w którym dziecko nieco się zmęczy, więc podczas dalszej podróży chętniej zajmie się zabawkami.
Wielogodzinna podróż stanowi nie lada wyzwanie dla rodziców. Jednak odpowiednie przygotowanie pozwoli w spokojnych warunkach przetrwać długą trasę i spokojnie dotrzeć na miejsce.