Bon turystyczny to jeden z elementów tarczy antykryzysowej, uruchomiony w celu ratowania budżetów polskich rodzin. W związku z korzystaniem z niego pojawiło się mnóstwo pytań. Czym jest bon turystyczny? Gdzie możemy z niego skorzystać i do kiedy? Kto może ubiegać się o taką formę pomocy?

Czym jest bon turystyczny?

Jest to dokument elektroniczny, dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS-u. Każdy bon ma przyznany unikalny, 16-cyfrowy numer, zapisane są na nim informacje na temat osoby uprawnionej do skorzystania ze świadczenia, m.in. na które dzieci przyznano świadczenie, kwota, jaka przeznaczono na poszczególne dziecko oraz łączna suma przyznanych świadczeń. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania zapisanej kwoty. Wysokość świadczenia wynosi 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, przy czym, jeśli mamy pod opieką dziecko niepełnosprawne, otrzymamy dodatkowe 500 zł. Bon turystyczny jest świadczeniem jednorazowym i nie ma możliwości jego wymiany na gotówkę.

Kto może skorzystać z bonu turystycznego?

Bon przysługuje osobom, którym przyznano prawo do świadczenia 500+, oraz osobom uprawnionym do dodatku wychowawczego na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej. Skorzystać będą mogły także osoby, które wcześniej nie nabywały prawa do świadczeń i dodatków wychowawczych na dane dziecko. Jeśli mowa o osobach przebywających poza granicami Polski, uzyskują one prawo do bonu turystycznego, w sytuacji, gdy będąc poza krajem, przekażą wojewodzie wniosek o świadczenie wychowawcze, a on nie rozpatrzy go w okresie, w którym składane są informacje o osobach uprawnionych, lub wyda decyzję odmowną.

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Najszybszym sposobem na sprawdzenie miejsc, w których można dokonywać płatności za pomocą bonu, jest zweryfikowanie listy dostępnej na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). Jednym z miejsc, w których można będzie płacić za pobyt z użyciem bonu turystycznego, jest nasz hotel. Pamiętajcie, że bonem będzie można opłacić różnego rodzaju noclegi w hotelach, spływy kajakowe, obozy harcerskie, sportowe, kolonie, wycieczki i wszelkie wydarzenia spełniające definicję imprezy turystycznej.

Zarezerwuj pobyt w naszym hotelu!

Za co nie można zapłacić bonem?

Bonem płacimy jedynie za dziecko, na które przyznane zostało świadczenie. Warunkiem skorzystania z bonu jest obecność dziecka, na które otrzymaliśmy świadczenie, podczas wycieczki. Płatność bonem nie przysługuje także podczas rodzinnego wyjścia do kina czy do restauracji na obiad. Za wyżywienie można zapłacić bonem jedynie w sytuacji, gdy jest ono objęte pakietem wycieczki, bądź oferty noclegowej hotelu.

Jak uzyskać bon? Czy trzeba składać specjalny wniosek?

By uzyskać bon, należy go jedynie aktywować. Dodatkowe dokumenty są konieczne w sytuacji, gdy staramy się o dodatkowe świadczenia na rzecz dziecka niepełnosprawnego. Bon otrzymujemy na wskazany numer telefonu lub adres mailowy. By dokonać zapłaty za jego pośrednictwem, należy podać unikalny, 16-cyfrowy numer oraz jednorazowy kod autoryzacyjny. Z bonu turystycznego możemy korzystać do 31 marca 2022 r. Czy możemy zapłacić bonem za wypoczynek, na który udamy się po tej dacie? Tak, pod warunkiem, że zarezerwowaliśmy go przed upływem wyżej wskazanego terminu.

Bon turystyczny to niezwykle atrakcyjna propozycja dla rodzin z dziećmi, która pozwoli na odciążenie budżetu, nie rezygnując przy tym ze wspólnych wakacji. A gdy już uzyskacie dostęp do świadczenia, koniecznie sprawdźcie naszą bogatą ofertę. Dokonajcie rezerwacji w dogodnym terminie i… bawcie się dobrze!