Podróżowanie z własną apteczką pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, które mogą położyć się cieniem na urlopowym wypoczynku i sprawić, że zwiedzanie zostanie zastąpione poszukiwaniem otwartej apteki. Jakie leki zabrać na wyjazd, by być dobrze przygotowanym na ewentualne choroby i urazy?
Wyposażenie apteczki na wyjazd
Apteczka z lekami na wyjazd powinna być przygotowana z myślą o indywidualnych potrzebach podróżującej osoby i uwzględniać warunki panujące w miejscu wycieczki. Jej nadrzędnym celem jest zapewnianie bezpieczeństwa w nagłych sytuacjach zagrażających zdrowiu. Leki na podróż, jakich nie może zabraknąć w podręcznej apteczce na wyjazd, to przede wszystkim:
- leki przyjmowane stale, które zazwyczaj wydawane są na receptę, co sprawia, że w wypadku ich zapomnienia może pojawić się problem z ponownym wykupieniem,
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
- leki łagodzące objawy przeziębienia, przede wszystkim tabletki do ssania lub spraye na ból gardła, woda morska i spraye do nosa umożliwiające jego szybkie udrożnienie oraz leki na kaszel w postaci syropów lub tabletek,
- leki na dolegliwości związane z przewodem pokarmowym, takie jak preparaty poprawiające trawienie, leki rozkurczowe, leki na zaparcia i hamujące biegunkę oraz probiotyki i doustne preparaty nawadniające,
- leki przeciwalergiczne w postaci kropli do oczu i nosa oraz doustnych leków przeciwhistaminowych, a także awaryjna strzykawka z adrenaliną, pozwalająca uratować życie osoby, która doznała wstrząsu anafilaktycznego.
Na wyposażeniu apteczki na wyjazd nie powinno ponadto zabraknąć:
- gazików, wacików i płynów do dezynfekcji ran,
- zestawu opatrunków do mniejszych i większych urazów, składającego się z bandaży elastycznych i dzianych, jałowej gazy, plastrów papierowych i wodoodpornych plastrów z opatrunkiem oraz specjalnych plastrów hydrożelowych sprawdzających się w wypadku pęcherzy, otarć i oparzeń,
- żelu na stłuczenia i obrzęki,
- antybakteryjnego żelu do rąk,
- elektronicznego termometru,
- nożyczek,
- igły oraz pęsety, które są pomocne przy usuwaniu drzazg i innych obiektów penetrujących skórę.
Leki i inne akcesoria znajdujące się w podręcznej apteczce przed wyjazdem powinny być dokładnie sprawdzone pod kątem daty ważności i przydatności do użycia. Warto spakować je w oryginalnych opakowaniach zawierających ulotki, umożliwia to bowiem szybkie zapoznanie się z informacjami dotyczącymi sposobu użycia i dawkowania.
Szukasz miejsca na kolejną podróż?
Wyposażenie apteczki na wyjazd z dzieckiem
Jakie leki na wyjazd muszą zabrać osoby podróżujące z małym dzieckiem? Ponad to, co spakowały do własnej apteczki, powinny one zaopatrzyć się w przeznaczone dla najmłodszych leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w syropach lub kroplach, odciągacz do kataru oraz krem ochronny z wysokim filtrem SPF. W sytuacji gdy dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, w apteczce wyjazdowej musi się także znaleźć odpowiedni lek.
Jak zawartość wakacyjnej apteczki może się różnić w zależności od pory roku?
Zawartość wakacyjnej apteczki może różnić się w zależności od pory roku, w której odbywa się podróż, i warunków atmosferycznych panujących w danym miejscu. Późną wiosną, latem i wczesną jesienią należy ze sobą zabrać repelenty na komary, kleszcze, muchy końskie i inne gryzące owady oraz środki łagodzące odczyny po ukąszeniach. Podróżując w miejsca słoneczne, jak również wybierając się na narty w wysokich górach, trzeba z kolei spakować krem lub olejek z filtrem, chroniący przed promieniowaniem UV, a także krem, żel lub piankę na oparzenia skórne o właściwościach regeneracyjnych, przyspieszający gojenie i posiadający działanie przeciwdrobnoustrojowe.
Przechowywanie leków w trakcie podróży
W trakcie podróży należy pamiętać o przechowywaniu leków w miejscu suchym, osłoniętym od światła słonecznego i niedostępnym dla dzieci. Większość z nich powinna być trzymana w temperaturze pokojowej, niektóre preparaty mogą jednak wymagać miejsca w lodówce. Aby zapewnić lekom odpowiednie warunki, warto przechowywać apteczkę w specjalnej torbie termoizolacyjnej lub lodówce turystycznej.
Przygotowując apteczkę na podróż zagraniczną, należy upewnić się, że wszystkie spakowane leki mogą być wwożone do danego państwa. W wypadku niektórych medykamentów może być konieczne okazanie specjalnego zaświadczenia lekarskiego.